6 Mayıs 2015

Borsa Dediğiniz İş NEdir ki?


Oldum olası bankacılık gibi borsanın da nasıl işlediğini merak etmişimdir. Bugün bir anektod okudum bu konuda, sizinle de paylaşayım istedim. Hiç olmazsa biraz bilgi sahibi olmanız adına; borsanın işleyişi hakkında bir şeyler okumuş olursunuz.

"Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 liradan maymun alacağını söylemiş. Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamış. Adam binlerce maymunu 10 dolardan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış, yakalanması zorlaşmış.
Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam tanesine 20 lira vereceğini söylemiş. Tekrar heveslenen köylüler maymunları tekrar yakalamaya başlamışlar. Bir süre sonra da fiyatı 25 liraya ççıkarmış. Ancak bırakın yakalamayı maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.

Bunun üzerine adam fiyatı 50 liraya çıkardığını, ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. O yokken yardımcısı köylülere demiş ki "Şu büyük kafesteki maymunlar varya ben onların tamamını size tanesi 35 liradan satayım, siz de adam gelince ona 50 liradan satarsınız.

Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar. SOnra ne adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bi sesin çıksın..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...