8 Şubat 2018

Güven Meselesi

Bir arkadaşım yazmış," güvenmemeyi güvendiklerinden öğreniyorsun". Doğru. Hem de o kadar doğru ki.. Bugün başka, yarın başka bir şeyle karşılaşıyorsun. Aslında hayallerin hep başka şeyler oluyor ama olanlar bambaşka. Sonra uçsuz bucaksız bir boşluk. 

Güven meselesi o kadar zor kurulan bir müessese iken, bir o kadar da kolay yıkılıyor. İnşaası bu kadar zor olan bir yapının, yıkılması ufak bir depreme bakıyor maalesef. Bu yüzden ilmek ilmek işlemek gerekiyor tüm duyguları. 

Güvendiğim insanları düşünüyorum da.. Sonra güvenmekten ne kadar korktuğumu hatırlıyorum. Çocukken bana yapılan yamuktan olsa gerek. Artık kimseye güvenmek istemiyorum. Sanki herkes bir yerlerde yalanlar söylüyor, arkamdan dolaplar dönüyor, benden habersiz bir şeyler oluyor. Çocukluğumu bilmeyenler için söyleyim; ailemin öldüğü söylenmişti, artık bizim kızımız olacaksın denmişti ve 15 gün kadar ailemin yasını tuttuktan sonra ailem dönmüştü. Ailemin beni tatil amacı ile gönderdiği babanemlerde olmuştu bu olay. O gün bugündür her söylenene inanmadım. Sonra tüm insanlardan nefret ettim. Hatta o kadar büyük bir travma yaşamıştım ki, etrafta böcekler görüp, yere basamamıştım. Sonra her şeyin saçma bir "sözüm ona şaka" olduğunu öğrenince tüm insanlardan nefret etmiş, zaman zaman "keşke herkes ölse" diye dua etmiştim. 

Zamanla hepsi geçti. Güven duygum geri gelmedi. Güvendiğim insanlar belli başlı insanlar oldu ama hani derler ya "gözüm kapalı güvenirim", heh işte öyle biri asla olmadı. Olmayacakta. Herşeyi çocukluğuma borçluyum. Çocuk yetiştirirken, bir çocuğa bir şey söylerken, dikkat edin diye söylüyorum bunları. Söylediğiniz en ufak şey, en ufak masal onların beyinlerinde açılmaz yaralar açabiliyor. Bir hocamın kardeşinin pamuk prenses hikayesinden etkilenip asla elma yememesi gibi.. Hayat yeterince zorken, bir de sizler çocuklar için zorlaştırmayın. Çocuklar, en savunmasız, en saf, en duru varlıklar. Ve unutmayın ki, aslında onlar birer ayna'. Sadece ve sadece sizin yansımanızı gösteriyorlar.

Hazır güven demişken; düğn izlediğim filmdeki repliği de paylaşayım. 
"Aslında aldatılmak önemli değil. Aldatılmak her şekilde gerçekleşen bir eylem. Asıl insanı sarsan, bunu fark etmek. Fark ettikten sonrası önemli" Yalan söylemeyin, çocukların güvenini sarsmayın.


11 yorum:

 1. Ben zor güvenirim.cocuklukta travmalar yasayan insanlarda oluyor bu durum genelde. Bazen bos bulunup güvenecek de olsam hayal kirikligi yasiyorum cogunda.

  YanıtlaSil
 2. Snoopy doğru söylemiş, çevremdeki insanlara gittikçe güvenim azalıyor.

  YanıtlaSil
 3. Güvenmek atlatılması gereken bir süreçtir. Bu süreç içinde yaşananlar sayesinde güven duygumuz yeşeriyor. Bu çağda zaten güven kelimesinin içi o kadar boşaltıldı ki birine güvendiğinizde zarar görmeniz an meselesi oluyor.

  YanıtlaSil
 4. Bu konu üzerine saatlerce yazabilirim :)

  YanıtlaSil
 5. Çocuğa küçükken söylenen her söz muhakkak olumlu/olumsuz etki bırakıyor! O yüzden dikkatli olmak lâzım!

  YanıtlaSil
 6. Herkese güvenmek zor😊Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
 7. Güvenmek?
  Ne zor bir eylem. Sebebi bizim hassas olmamız mı, yoksa en yakınlarımızın umursamaz olması mı? Yabancılar incitmez ne de olsa.

  YanıtlaSil
 8. Çok kötü bir çocukluk travması yaşamışsın, okuyunca içim acıdı. annenler hiç aramadı mı bu 15 gün boyunca? Bu akrabalar neden bu kadar acımasız...

  Güven o kadar zor kazanılıyor ki, dediğin gibi... ama çok kolay kaybediliyor ve bir kere güven kaybedince bir daha kimseye güvenemiyorsun... sonra geçiyor gerçi biraz, yine güveniyoruz ama daha temkinli bir şekilde güvenmeye çalışıyoruz... Belki de güven, geliştirilebilir bir şeydir...

  YanıtlaSil
 9. Şu an güvenebileceğim sadece 1 kişi var hayatımda. Bir gün güven duygumun sarsılması hakkında bir yazı yazarım küçük yaşta neler yaşadım neler. Kimseye güvenesim yok şu an

  YanıtlaSil
 10. Çocukluk dönemi hayatın en önemli. Çocukluk yılları yaşantıları geleceği şekillendiren şeyler. O dönemde oluşmayan güveni daha sonra yakalamak çok zor.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İyi çalışmalar. http://blogworld.com.tr.ht/

  YanıtlaSil

Bi sesin çıksın..