17 Şubat 2018

Artık Yeter!

Ben susmuyorum, sizler de susmayın. Artık bu tecavüz olayına bir dur diyelim. Şu dünyaya bir çocuk o kadar zor geliyor ki.. Şu günlerde bunu daha da iyi anladım. Düşünmek bile istemediğimiz şeyler, gözlerimizin önünde olup bitiyor ve sonra o kişiler ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar. Diziler, filmler, reklamlar veya gördüğümüz her ne ise bunlar mı insanları zıvanadan çıkardı, yoksa hep mi böyleydiler, bilmiyorum. Fakat son günlerde bu dünya da çocuk olmanın, kadın olmanın ne kadar zor olduğunu anlıyorum.

Çocuğun her şeyin önünde olacak dediklerinde inanmazdım. Annem hep "anne olunca anlayacaksın beni" derdi, anlamazdım. Daha henüz anlamaya başlıyorum. Bugün okuduğum tecavüz haberinden sonra bir veya iki saat kendime gelemedim. Boş boş gezindim evin içinde. Düşünsene düğüne gidiyorsun, her şey harika. Çocuğunun uykusu geliyor. Uyutup bir odaya bırakıyorsun. Belki bir akrabanın evi, belki her zaman uyuttuğun bir oda o çocuğa mezar oluyor. Varlığın biri, ki nasıl hitap edebileceğimi bilmiyorum, 3 yaşındaki el bebek gül bebek büyüttüğün bebeğe tecavüz ediyor. Bir de buna istismar diyorlar. Çocuğun ölüp, gömüldüğünü okudum. Daha beter oldum. Peki ya annesi? Annesi de sinir krizi geçirmiş, bir aracın önüne atmış kendini, hastanedeymiş.

Sonra Ayşe Arman'ın röportajını okudum. Öz babasının tecavüz ettiği çocuğa da şahit olduk milletçe. Karısına yaptıkları yetmezmiş gibi, kızına da neler yapmış neler. Bu varlıklara caydırıcı bir ceza verilmedikçe, bu haberleri okuyacağız işin kötüsü. Millet kafayı yedi, o halde düzelmeleri ve silkinmeleri için çok ciddi cezalar almalılar. Yetkililer artık buna bir çare bulmalı. Kısassa kısas, idamsa idam. Hepimiz birilerinin annesi, babası, ablası, kız kardeşi, en yakın arkadaşıyız. Lütfen duyarlı olalım. Etrafımızdaki insanların sesini duyalım, duyuralım. 

Söyleyecek onca şey varken, içimiz parçalanırken, daha yazamayacağım.


26 yorum:

 1. Gerçekten çok değişik bir dönemdeyiz bende böyle haberleri okuyunca aşırı dehşete kapıldım. Elimizden gelen uyarmak ve bu olayları duyurmak bende bu konu hakkında yazı yazmıştım. Yazmak ve bu yaşananları sürekli hatırlatmak gerek. Umarım caydırıcı bir ceza gelir de bu olayları haberlerde görmeyiz artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence söyledikçe artık dikkat çekecektir. Sessiz kalındıkça, umursanmıyor, bu devirde ağlamayana yemek yok maalesef.

   Sil
 2. Aleme ibret olması için ulu orta en orta en merkezi yerde asmak gerek bunları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah keşke öyle bir şey olsa. ya da ailesinin eline verseler de ortalık yerde döve döve öldürseler şunları.

   Sil
 3. İçim acıdı artık nasıl bir toplum, nasıl bir ülke oldu burası bilmiyorum. Her gün bir başka kara haber...

  Bir de o allahın cezasını linç etmesinler diye götürüp başka şehirde bir hapishanede özel hücreye koymuşlar.

  Etsinler! Madem birşey yapmayacak bu devlet bıraksınlar da linç etsinler... Çok sinirliyim, çok üzgünüm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım şimdilik alınan bir karardır. yoksa bunca koruma olmaz, olmamalı. dayanamıyorum bu haksızlıklara.

   Sil
 4. Daha neler göreceğiz. Caydırıcı cezaların olması şart.

  YanıtlaSil
 5. Yani bu sosyolojik bir konu. İnsanlar okumuyorlar veya toplumsal psikoloji üzerine çalışmıyorlar. Zaten popüler kültürün dayatmacı oldu geçici geçirgenliğin olduğu ortamda bu tip paylaşımlar sadece günlük bir gaz almadan öteye gitmiyor. Eymsellik hep karşı taraftan bekleniyor. Ben paylaşıyorum sen ceza ver. Fakat burada yatan farklı bir durum var: "Bu insanlar neden böyle!!". Son zamanlarda insanların zihinsel dünyalarıyla o kadar oynandı ki, biyolojik olarak genetik değiştirmeye gerek kalmadan insanların genetiği değişti. Hanımabla dizilerdeki etik dışı davranışları izleyip izlettirirken kendini rahat hissederken bunu gerçekçi tezahüründe "Aman artık bir şey yapılsın!" deme cürretini kendinde bulabilir. Bence alanında uzman olan psikologların bu konularda ciddi çalışmalar yapıp bir tedavi yöntemi önermesi gerekiyor.
  Birde şu var senin ekseninde söylemiyorum ama bu paylaşmacı kültürün, trend topic olmuş hayatları dün instagram hikaylerinde görüldü. Acaba kaçı gel taşın altına elini sok dediğinde sokacak. Bunu şundan söylüyorum yakın vakitte benzer bir olay için hadi hakkımızı arıyalım, yanımda olun dediğimde. Arkamda olanları gördükten sonra bir kanı oluştu. Umuyorum düzelir bu tip şeyler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (NOT: Yazım yanlışları için özür dilerim. :))

   Sil
  2. Bu tiplerden çok daha fazlası Avrupa'da var istatistiklere bakmanızı rica ediyorum en gelişmiş ülkelerde aile içi yaşanıyor Avusturyada evinin bodrum katında o çocuğunu yıllarca kullanmış hatta ondan çocuklar bile edinmiş bir "baba"yı hatırlatırım.
   Böyle insanların toplumda bu şekilde var oluş sebebi dört bir yanımızı sarmış cinsel tahrik malzeme ek olarak tv buna ek olarak basın vs..
   Allahı unuttuk Allahı!..

   Sil
  3. @kiremithanem, çok doğru söylüyorsun. maalesef ülkemizde batının ahlaksızlığından geri kalmamak için elinden geleni yapıyor.

   @ruhsuz atmaca, baktım baktım yazım yanlışı bulamadım :) ve haklısın. maalesef psikolojimizle bir şekilde oynandı. Ama bir şeyler yapılmayacak ses çıkarmadıkça, söylenmedikçe, tepki vermedikçe. Eskiden ben de sen gibi düşünürdüm fakat şimdi sessizliğin o kadar da iyi bir şey olmadığını anladım. Psikolog olsam mutlaka bir çalışma yapardım. Ama iletişimci olarak beş psikologla bir çalışmam olmuştu zamanında. Aslında birlikte çalışıp ortaya bir şeyler koymak gerek

   Sil
  4. Ben senin dışarda tuttuğumu söyledim. Ya şu var ben bunu haklılık demek için sunmak için demiyorum. Sadece günlük normalitede öldürdüğümüz gerçekler var. Kimse taşın altına elini sokmak istemiyor. Tabi ki toplumsal olaylarda yönetici erk her zaman sorumludur. Ancak toplumsallaşma halkla yaratılıyor. Yani istem, arz-talep. Allah'ı unuttuk mu? Evet! Din o kadar istismar edildi ki insanlar kutsal kitaplar etrafında kitabı açmadan kutsanmaya başladı. Kendisi okuması gereken bir kutsiyeti bazı şekli dini normaliteye uyan insanlara bıraktı. Önce sen oku çöz. Ama bu dinle olan durum değil bence!

   Ciddi psikolojik depresyon var. Teknoloji insanların mesafelerini kısalttı. Bunu yaparken insanların kabullerini öldürdü. Artık herkes en güzeli elde etmek istiyor. Bu da çok basit iki çıplak veya kaslı fotoğraf. Bunu sen paylaştın mı iş senden çıkıyor. Seni elde etmek isteyen senle yatıp kalkıyor. Ve zamanla deforme olan zihin artık kendini bir yerde salıyor. He her olay bu değil tabi. Fakat bir cinnet hali var. Güvenler sarsılmış. Benim tepki şu 1 ay sonra bir bakmak gerek kaç kişi taşın altına elini sokmuş. Devlet yaparsa, bir yönetici el atarsa ancak o da oy olmadıkça veya şartlar olmadıkça zor.
   Ben böyle sabaha kadar gider yazarım... Umarım derdimi yanlış anlaşılmadan anlatmışımdır. Son olarak ilkokullara ya da her beldeye psikologlar açılsa ve bunlar iyi eğitimli olan kişiler olsa insanları da zorunlu gönderseler hoş olur... Zor ama yapılmaz değil... :)

   Sil
  5. Ah keşke dediğin gibi olabilse her şey. Umarım çözülmeye başlayan kültürümüz, eskisine bir şekilde dönebilir. İnsanların çocuklarını kolaylıkla komşuya gönderebildiği, okula giderken korkmadığı bir ortam oluruz. Bence de psikolojiyle ilgilenilmeli ama önce medyadan başlanmalı :)

   Sil
 6. İdam diyoruz arkadaşım. Kimin bir yeri duyuyor. Varsa yoksa Fetö'den içeri alsinlar birilerini. Kendi canları cocuklarimizdan daha degerli cünkü.

  Cocugn öldgnü bilmiyordm icim yandi ya :( su görselde midemi bulandirdi resmen :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yurt dışında bu tip görseller çok daha can alıcı oluyor maalesef :/ idamı tasvip etmiyordum, fakat artık tüm kalbimle istiyorum. Bir şey olmalı artık.

   Sil
 7. Çok kötü bir durum, ülke çamura gömülmüş durumda resmen :(

  YanıtlaSil
 8. Bu tür uzun makaleler yazmak yerine, ve herkes gibi Twitter'dan vs... isyan etmek yerine herkes bunlara ara verip TBMM sayfasına girip milletvekillerine sert konuşsa, yazsa, etse; iş çoktan çözülmüş olabilirdi ama blogtan twitterdan faceden ya da dışarda eylem yapmak boş, hiçbirşeyi düzeltmeyecek. Tek çare: Milletvekillerine e-mail, mektup yazmak.
  İyi günler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence ne kadar çok yazarsak, o kadar çok dikkat çekeriz. Artık sosyal medya bir araç olmuş durumda. Çoğu şeyi yetkililer sosyal medyada çok fazla ses getirdiği için bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu yüzden buradan atacağımız her taş, birinin ayağına değecektir düşüncesiyle yazıyorum :/

   Sil
 9. Minicik bir çocuk nasıl kıyabilir ki insan.Ancak bunu sapık ruhlular yapabilir.İnsan bile demiyorum onlara.Bu güzelim dünyayı kirleten bütün kötüler yaşamasınlar.Artık çözüm neyse bulunsun harekete geçilsin.Daha ne kadar böyle haberler duyacağız?😟

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım duymayız, ve hatta umarım gerçekleşmez böyle eylemmler. Zira duymadığımız ve olan o kadar olay var ki üzeri örtülmüş.

   Sil
 10. Şeriatla muamele edilsin denildiğinde insanlar şiddetle karşı çıkıyorlardı. Şimdi bunları yaşıyoruz işte, şaşılacak bir şey yok. Katile, sapığa, hırsıza, zaniye acırsan iş bu hale gelir tabi. Hz. Allah insanın yaratıcısı ve onun ne ile terbiye edileceğini en iyi bilendir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman insanlarda başka bir algı oluşuyor. Yönetilen ülkeleri görüp, korkuyorlar. Aslında bir insan iyi olduğu sürece hiç bir şeyden korkmamalı.

   Sil
  2. Evet. Siz bunları yapmıyorsanız niye korkacaksınız ki cezalardan? Demek ki karşı çıkanlar da işliyor bu suçları.

   Sil
 11. Bunu yapanları ibreti alem için işkence çektire çektire yavaş yavaş öldüreceksin. Hatta öldürmeyecek süründüreceksin ki ölmeyi dilenecek duruma gelecekler ama halen daha ölmeyecekler. Diyecek söz bulamıyorum. İçim acıyor.

  YanıtlaSil

Bi sesin çıksın..