23 Ocak 2018

Ivır Zıvır 76

Sosyal Medya Saçmalığı

Bunları anlatmakla bitmez ama benim bir arkadaşım var, bir zamanlar sevgilisi vardı. Sevgilisiyle attıkları adımı bile paylaşırdı. Artık içimize sıkıntı gelmişti ki, birden evlilik hazırlıklarına başladılar. Tüm hazırlıkları adım adım izledik. Sonra evlendiler. Şimdi tek paylaşım yapmıyor, arada kedi videosu atıyor falan. Sevgiliyken paylaşmak bu kadar önemli de, evlendikten sonra neden değişiyor? işte ben bunu anlayamıyorum. O zamanlar kime ne ıspatlamaya çalışıyorlar, evlenene kadar tüm sülalerini siliyorlar da sosyal medyadan sonradan neden bunca değişiyorlar, bilemiyorum. Bilemeyeceğim de..

Günlük süt

Bugün ilk kez şişe süt satın aldım. Hani eski zamanların depozitolularından. Dağ başında yaşadığım için marketlerde bulunması zor bir ürün. Çocukluğuma gittim hemen. Her gün mutlaka annem bir şişe aldırır, abimle ikimize zorla içirmeye çalışırdı. Ben tabii ki içmezdim. Sonra ne mi oldu? Abim koskoca bir adam oldu (ama gerçekten öyle) bense ufak tefek kaldım. Süt için. Süt önemli.

Hayvanlara Eziyet

Son zamanlarda bu videolarla çokça karşılaşıyorum. Eziyet edenlerin insan olduğuna inanmıyorum, inanmak istemiyorum. Daha az önce bir video izledim. Adamın teki köpeği dövmüş, dövmüş yolun ortasına atmış. İki tane kız da üst geçitten bunun videosunu çekmiş. Video çekmekten gidip köpeği yoldan çekmiyorlar ve köpeğin üzerinden araba geçince "yazıklar olsun" diyorlar. Olacak iş mi? o videoyu çekeceğine, bir koşu in, köpeği al yolun kenarına. Ama yoook. O zaman sosyal medya da nasıl paylaşacak değil mi? Artık sosyal medyanın köpeği olmayın lütfen.! Hayvanları koruyun, eziyet edenlerle savaşın. Bir çocuk kedinin kolundan tutup savurmuştu bir kenara. Hemen yanına gidip kolunu hafifçe tuttum ve "seni de aynen kediyi savurduğun gibi savurayım mı" dedim. neye uğradığını şaşırdı, çok korktu.. Burada yaptığın her şey öldükten sonra senin de başına gelecek, unutma dedim ve gittim. Muhtemelen büyük bir yara olmuştur beyninde, bilmiyorum belki de travma yaşatmışımdır ama bir daha belki böyle saçma bir hareket yapmaz. Belki başka türlü davranabilirdim fakat tutamadım kendimi. 

Din Düşmanlığı

Son zamanlarda bu da çok rövanşta. Herkeste bir din düşmanlığı. Sanki islamiyeti kabul eden tüm müslümanlar tecavüzcünün, kaçakçını, kötü olarak aklınıza ne geliyorsa yapanların toplamı gibi davranıyorlar. Yok efendim beş vakit namazındaymış da, gitmiş bilmem ne yapmış? O zaman din kötü bir şeymiş. Yahu böyle saçma salak bir düşünceyi nasıl dile getirip söyleyebiliyorlar anlayamıyorum. Düz mantık dediğiniz böyle çalışıyor işte. Tek taraflı bakmak ve at gözlükleri de diyebilirsiniz buna. Din harika bir şey. Dediklerini yaparsan tabi. Ama yok efendim ben dindarım deyip her haltı yersen bu senin günahındır, dinin değil. Etrafındaki geri zekalı insanlar da, bu yapılanları dinle bağdaştırır. Açıp Kur'an okumamış, sanki dinin emirleri öyleymiş gibi konuşurlar sağda solda, bir sürü din düşmanı nesil yetiştirirler. Ve unutma, bunların hepsi senin günahların, hataların sonucudur. Bir hatayı yaparken, neyi temsil ettiğini asla unutma!


14 yorum:

 1. Şöyle de bir gerçek var ama, sevgiliyken ki o heyecan, evlenince maalesef kayboluyor. Aynı yemek, aynı tadı vermiyor gibi birşey bu. Rutine bağlıyor herşey. Bence bu çok normal. Soracaksınız, sen evli misin de bunları söylüyorsun. :)) Hayır değilim ama, gözlemlediğim, tecrübe edindiğim kadarıyla böyle yani...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok yok. ikisini de denemiş biri olarak (3 yıllık evliyim :) ) evlilik daha keyifli bence. rutini yaratan insanların kendisi :)) aynı yemek aynı tadı gerçekten vermiyor, farklı farklı tadları almaya başlıyorsun ama ben yenilikleri severim :)

   Sil
 2. Günlük sütü ben de çok özledim...kısa kısa hepsine katılıyorum yazdıklarının... malesef insanlar sosyal medya yüzünden görgüsüz olmaya başladılar...sevgisiz büyüyen nesiller canlılara eziyet eğiliminde oluyorlar...din ve insan ayrımını yapamayanlar da hiç bitmeyecek sanırım...
  Paylaşım için teşekkürler, sevgiler 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. asıl değerli yorumun için ben teşekkür ederimm :) umarım yeni nesilleri daha düzgün yetiştirebiliriz :)

   Sil
 3. "Artık sosyal medyanın köpeği olmayın lütfen.!" 👍👍
  Sadece hayvanlara yapılan şiddet değil,insana da yapılıyor ve herkes izliyor sadece ,ben videoyu izlerken yerimde duramıyorum sinirden :(

  Güzel bir yazı olmuş,yazarken içimden geçenleri okumuş gibi oldum.Teşekkürler 💐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de sinirden bağrındım ekran başında. umarım diğer tarafta cezalarını bulurlar.

   Sil
 4. Ay o kadar sinir oluyorum ki bunları gördüğümde, sinirden ağlayasım geliyor. Özellikle hayvancağızlardan ne istediklerini anlayamıyorum bir türlü... Kesinlikle insan değiller, olamazlar! Çok haklı bir yazıydı. Ama bizi bizden başkası anlayamıyor ne yazık ki, diğerlerinin bir kulağından giriyor, diğerinden çıkmasa bile başka bir dili konuşuyormuşsun gibi boş bakıyorlar yüzüne... Artık çocuklar bile kötü, çocuklar... Nasıl, neden aklım almıyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zaten insanın hayvana ve çocuklara yaptığını başka hiç bir varlık yapmıyor.. keşke düzelse bu düzen :/

   Sil
 5. Sen izleme böyle hayvanlara eziyet videolarını falan ya... ben çok etkileniyorum sen bir de hamilesin daha çok etkilenirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hem de nasıl. zaten her şeyden etkileniyorum, şimdi daha da abarttım olayı. dayanamıyorum izliyorum işte karşıma çıkınca ama keşke izlemeseymişim :(

   Sil
 6. Birinci konu için aklıma şu geldi. Belki artık kocası izin vermiyordur. Daha önce farkında değilmiştir.

  Hayvanlara eziyet konusunda haklısınız. Bu nette paylaşma olayı çok canımı sıkıyor. Psikologlara eğitimcikere bakılırsa bu davranışı yanlış bulurlar. Ama benim de bazen birilerini kolundan tutup savurasım var. Lakin çocukken süt içmediğimden gücümün yeteceğini sanmıyorum. :)

  YanıtlaSil
 7. Şu hayvanlara eziyet meselesi gerçekten çok üzücü..Dediğinize kesinlikle katılıyorum. Eziyet eden kadar göz yuman da suçludur...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru, daha geçen gün yine bir tecavüz gördüm of.

   Sil

Bi sesin çıksın..