14 Aralık 2017

Bir Kadın Neden Aldatır?


Geçen gün kardeşimle konuştuk bu konuyu. Kardeşim henüz yeni üniversite öğrencisi fakat bebekliğinden beri karşıma alıp oturup konuştuğumuzdan olacak, muhabbet etmeyi ve fikirlerini çok seviyorum. Çoğunlukla "bu yaşta bu fikirler.." tarzında cümleler dökülüyor ağzımdan. Beni şaşırtıyor. Erkeklere sesleniyorum: böyle olun!

Aramızdaki muhabbet aynen şöyle gelişti. Bir film izliyorduk, kadın kocasını aldattı. 

- Bir kadın neden aldatır ki? diye sordum.
- Erkek yüzünden , dedi
- O zaman erkekte kadın yüzünden aldatır ha? dedim 
- Hayır onda da erkek suçludur, dedi.
- Yani aldatmanın sebebi erkek mi? dedim şaşırarak. Bilirsiniz, toplumumuzda aldatılan kadın kendini iğrenç hisseder, suçlu hisseder, bir şeyleri başaramamış hisseder, sanki o eylemin sorumlusu kendisiymiş gibi hisseder. Bir erkekten aksini duymak çok hoşuma gitti. Açmasını bekledim.

-Abla bir erkek kadına özen göstermezse, önemsemezse, umursamazsa, kötü davranırsa, beğenmezse, hareketlerini durmadan eleştirirse; kadın da arayışa girer. Çünkü kadın fıtrat gereği beğenilmek ister. Beğenildiğini gördüğü an ise, gönlü direkt o tarafa kayar. Erkek gibi cinsellikten değil, gönül bağından gider, aldatır. Aslına bakarsan erkeğin aldatmasından çok daha ağırdır ama erkek şu söylediklerimin aksini yapıyorsa normal bir kadın asla erkeğini aldatmaz. 

Erkeğin aldatmasında da erkek suçludur. Evine özen göstermiyorsa, karısıyla arası açılır. Sonra kendisine yeşil ışık açan kişiyle birlikte olur. Genel cinsel içerikli birlikteliklerdir bunlar, karısından asla ayrılmak istemez. Eve döndüğünde yine karısı evde olsun, çocuklarıyla ilgilensin ister. Yine erkek suçludur yani. Ya da güzel bir kadın ilgi gösterdiyse hemen ona yönelme eğilimi vardır. Kendini tutmuyorsa, bak yine erkek suçlu.

Aman Allah'ım bir erkekten böyle bir açıklama duymak beni geleceğe dair umutla doldurdu. Aile kavramının bilincinde olan gençler var demek ki, bunlar daha önce konuşulmuş belli. 

Tanıdığım 5-6 kişi vardı aldatan-aldatılan. Ben de sormuştum ve benzer cevapları almıştım. Bir tanesi sadece, kocası aldattığı için aldatıyordu. Açık ilişki yaşıyoruz demişti. Karşılıklı rıza olduğu için çok da umursamamıştım açıkçası. Fakat diğerlerinde yıkıldığımı hatırlıyorum. Hayat bu tip atraksiyonlar için gerçekten boş bir yer. Eğer aranızda bir şeylerin bittiğine inanıyorsanız,ayrılın, sonra ne istiyorsanız onu yapın. O elimin altında dursun, ben istediğimi yaparım diye düşünüp hem kendi hayatınızı, hem de karşınızdaki insanın hayatını mahvetmeyin. İlişki emek ister, güzellik ister, ilgi ister. Eğer ilginizi veremeyecekseniz, hiç başlamayın.

13 yorum:

 1. Maaledef benim de çevremde var aldatan kadın ve erkekler.
  Ama ben aldatmanın kişinin kendiyle ilgili birşey olduğunu düşünüyorum. Karım bakımsızdı, benimle ilgilenmiyordu ya da kocam bana ilgi göstermiyordu gibi şeyle aldatmaya bahane değil. Paşa paşa gidersin o insandan, ne yapmak istiyorsan yaparsın. Ama herkes bu kadar cesaretli değil tabii.

  O yüzden aldatmak korkak insanların işidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru. kişinin kişiliksizliğiyle alakalı bence de. :(

   Sil
 2. Kadınlar aldatırsa, suçlu erkektir demek çok da gerçekçi gelmiyor. Erkekler gibi, kadınlar da kendi tatminsizlikleri yüzünden, aldatmayı tercih edebilirler. Kadınları kutsamaktır bu. Polyannacılıktır. Aldatan kadınların hepsi kötü kocalara mı sahipler yani? Olaya kadın gözüyle değil, erkek gözüyle de bakmak lazım.

  YanıtlaSil
 3. Son mim yazıma bir bak deerim :))

  YanıtlaSil
 4. Ağzımı bozacağım, bozamıyorum. Açık ilişki nedir ya! Ayrılın ya.
  Sizdede iyi cesaret ben soramazdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bozmuştum ama kadına karşı değil sonrasında arkadan :)

   Sil
 5. yapamıyolar işte ayrılmak zor geliyor bir patlama oluncaya dek devam ediyolar genelde.

  YanıtlaSil
 6. ilginç bir düşünce haklı yanları var; ama eksik yanları da, kadınlar da arayışa girer artık karşısındakini beğenmiyordur gibisinden nedenleri de oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah evet, aslında nedenleri bir sürüdür ama bu da farklı bir bakış açısı oldu :)

   Sil
 7. Son zamanların en gündem konusu sanırım.Bir kadının aldatması erkeğinki kadar iğrenç bir durum.Ama şunu bilirim ki yaşattığını yaşamadan ölmez insan :)

  YanıtlaSil

Bi sesin çıksın..